Lifestyle

Wszawica – jak zapobiegać i leczyć

Zaktualizowano

Wszawica to powszechny problem, dotykający przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Choć często bagatelizowana, wymaga szybkiego i kompleksowego leczenia. Przedstawiamy objawy, sposoby leczenia oraz wskazówki, jak uniknąć zarażenia.

Photo by Daniil Smirnov on Unsplash

Objawy wszawicy

Pierwsze symptomy to swędzenie skóry głowy, szczególnie w newralgicznych miejscach jak okolice skroni, za uszami czy kark. Może wystąpić zaczerwienienie lub drobne ranki spowodowane drapaniem. W skrajnych przypadkach na skórze głowy tworzą się strupy i zlepione włosy, tzw. kołtuny. Częste drapanie może prowadzić do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.

Jak zapobiegać wszawicy

Aby zapobiec wszawicy, przeglądaj regularnie, najlepiej codziennie, włosy dziecka - szczególnie newralgiczne miejsca jak kark, skronie, za uszami. Pilnuj codziennego czesania i higieny. W grupie koniecznie związuj włosy gumką.

Uczulaj dziecko, by nie wymieniało się z rówieśnikami przedmiotami osobistymi jak grzebień, szczotka czy czapka. Regularnie przeglądaj także własne włosy. Unikaj spania w jednym łóżku i stykania głów.

Skuteczne leczenie preparatami

W przypadku stwierdzenia wszawicy konieczne jest niezwłoczne rozpoczęcie leczenia. W aptekach dostępne są preparaty w postaci lotionów, żeli czy szamponów na wszy. Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta co do sposobu aplikacji oraz czasu działania środka. Po zastosowaniu preparatu należy dokładnie wyczesać włosy gęstym grzebieniem, aby usunąć martwe wszy i gnidy (jaja). Kurację trzeba powtórzyć po 7-10 dniach, aby zabić nowo wyklute osobniki.

W aptekach dostępne są skuteczne preparaty na wszy w sprayu, żelu czy też szampony. Trzeba ściśle przestrzegać zaleceń z ulotki co do czasu stosowania i powtarzania kuracji. Preparaty najczęściej wystarczy pozostawić na kilka-kilkanaście minut.

Po zastosowaniu środka koniecznie dokładnie wyczesz gnidy specjalnym gęstym grzebieniem. Tylko to pozwoli usunąć jaja wszy przytwierdzone do włosów. Nie gól głowy dziecka, to niepotrzebne.

Zapobieganie wszawicy

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania wszawicy jest przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz edukacja. Należy systematycznie kontrolować skórę głowy, codziennie czesać włosy i związywać je podczas przebywania w skupiskach ludzi. Ważne jest również, aby nie pożyczać ani nie wymieniać się z innymi osobami przedmiotami osobistymi, takimi jak grzebienie, szczotki czy ozdoby do włosów.

Pranie w wysokiej temperaturze

Pamiętaj też o wypraniu odzieży czy pluszaków w temperaturze minimum 60°C. Wszy na niepranej pościeli mogą utrzymać się do 48 godzin. Taka temperatura zabija wszy, które poza skórą głowy mogą przeżyć nawet do 10 dni. Wyprasuj ubrania, szczególnie wszelkie szwy.

Odkurz mieszkanie i meble, wypierz maskotki. Przedmioty których nie można prać, trzymaj 10 dni w szczelnym worku.

Powtarzanie kuracji kluczowe

Zwykle preparat należy powtórzyć po 7-10 dniach, aby zabić nowo wyklute osobniki wszy. Tylko systematyczność i powtarzanie kuracji pozwoli całkowicie pozbyć się wszawicy. Lecz również pozostałych domowników.

Nie stygmatyzuj

Wszawica nie jest oznaką braku higieny. Zarażenie może przytrafić się każdemu, niezależnie od statusu społecznego czy dbałości o czystość. Dlatego nie należy stygmatyzować ani piętnować osób dotkniętych tą chorobą pasożytniczą. Kluczowa jest wiedza na temat problemu oraz szybka reakcja w przypadku wystąpienia objawów.

Mity na temat wszawicy

Wokół wszawicy narosło wiele mitów. Wszy nie skaczą ani nie pływają – poruszają się wyłącznie poprzez pełzanie. Nie zarażają również zwierząt domowych. Wszawica nie wynika z brudu czy zaniedbań higienicznych, a jedynie z bliskiego kontaktu z osobą zarażoną lub jej rzeczami osobistymi.

Choć powszechna, wszawica nie powinna być bagatelizowana. Wymaga szybkiego i kompleksowego leczenia preparatami przeciwpasożytniczymi oraz dezynfekcji otoczenia. Kluczowa jest także profilaktyka – przestrzeganie zasad higieny, regularne kontrole skóry głowy oraz edukacja. Dzięki temu uda się skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się tej uciążliwej choroby pasożytniczej.