Lifestyle

Wszawica – jak zapobiegać i leczyć

Zaktualizowano

Photo by Daniil Smirnov on Unsplash

Wszy to częsty problem wśród dzieci. Jak rozpoznać wszawicę i jak sobie z nią poradzić? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.

Objawy wszawicy

Pierwsze symptomy to swędzenie skóry głowy, szczególnie w newralgicznych miejscach jak okolice skroni, za uszami czy kark. Może wystąpić zaczerwienienie lub drobne ranki spowodowane drapaniem. W skrajnych przypadkach na skórze głowy tworzą się strupy i zlepione włosy, tzw. kołtuny. Częste drapanie może prowadzić do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.

Jak zapobiegać wszawicy

Aby zapobiec wszawicy, przeglądaj regularnie, najlepiej codziennie, włosy dziecka - szczególnie newralgiczne miejsca jak kark, skronie, za uszami. Pilnuj codziennego czesania i higieny. W grupie koniecznie związuj włosy gumką.

Uczulaj dziecko, by nie wymieniało się z rówieśnikami przedmiotami osobistymi jak grzebień, szczotka czy czapka. Regularnie przeglądaj także własne włosy. Unikaj spania w jednym łóżku i stykania głów.

Skuteczne leczenie preparatami

W aptekach dostępne są skuteczne preparaty na wszy w sprayu, żelu czy też szampony. Trzeba ściśle przestrzegać zaleceń z ulotki co do czasu stosowania i powtarzania kuracji. Preparaty najczęściej wystarczy pozostawić na kilka-kilkanaście minut.

Po zastosowaniu środka koniecznie dokładnie wyczesz gnidy specjalnym gęstym grzebieniem. Tylko to pozwoli usunąć jaja wszy przytwierdzone do włosów. Nie gól głowy dziecka, to niepotrzebne.

Pranie w wysokiej temperaturze

Pamiętaj też o wypraniu odzieży czy pluszaków w temperaturze minimum 60°C. Wszy na niepranej pościeli mogą utrzymać się do 48 godzin. Taka temperatura zabija wszy, które poza skórą głowy mogą przeżyć nawet do 10 dni. Wyprasuj ubrania, szczególnie wszelkie szwy.

Odkurz mieszkanie i meble, wypierz maskotki. Przedmioty których nie można prać, trzymaj 10 dni w szczelnym worku.

Powtarzanie kuracji kluczowe

Zwykle preparat należy powtórzyć po 7-10 dniach, aby zabić nowo wyklute osobniki wszy. Tylko systematyczność i powtarzanie kuracji pozwoli całkowicie pozbyć się wszawicy. Lecz również pozostałych domowników.

Nie stygmatyzuj

Wszy nie są powodem do wstydu i mogą zdarzyć się każdemu. Nie piętnuj więc dziecka ani rodziny. Zarażenie nie świadczy o braku higieny, a o tym, że dziecko miało bliski kontakt z osobą chorą.

Mity na temat wszawicy

Istnieje wiele mitów na temat wszawicy. Wszy nie skaczą ani nie pływają, nie zarażają też zwierząt. Liczy się higiena i szybka reakcja na pierwsze objawy.

Podsumowanie

Podstawą skutecznej walki z wszawicą jest codzienna higiena i kontrola włosów, a w razie wykrycia wszy - szybkie rozpoczęcie kuracji preparatem przeciwpasożytniczym. Tylko to pozwoli uporać się z tym powszechnym problemem wśród dzieci.