Lifestyle

Jak wybrać szampon na wszy

Zaktualizowano

Photo by Matthew Tkocz on Unsplash

Wszy to częsty problem wśród dzieci w wieku szkolnym. Na szczęście na rynku dostępne są skuteczne preparaty, które pozwolą uporać się z wszawicą. Jak zatem wybrać odpowiedni szampon?

Szampony na bazie silikonu

Obecnie najskuteczniejsze i bezpieczne dla dzieci są szampony na bazie silikonu, np. Hedrin czy NYDA. Ich działanie polega na mechanicznej blokadzie oddechu wszy przez otoczenie olejem. Taki szampon zabija zarówno osobniki dorosłe, jak i gnidy.

Uwaga na preparaty chemiczne

Dawniej popularne były szampony zawierające środki chemiczne, jak permetryna. Jednak wszy coraz częściej nabywają na nie odporność, więc preparaty te są mało skuteczne. Mogą też powodować uczulenia.

Szampony ziołowe

W aptekach znaleźć można również szampony na bazie wyciągów roślinnych. Ich skuteczność bywa jednak wątpliwa, a oferta dość uboga. Warto więc zachować sceptycyzm.

Jak stosować szampon na wszy

Przed użyciem szamponu na wszy należy dokładnie przeczytać ulotkę i ściśle się do niej stosować. Zwykle szampon trzeba pozostawić na kilka-kilkanaście minut, a następnie dokładnie spłukać. Konieczne jest też wyczesanie gnid.

Ile żyją wszy poza skórą głowy?

Dorosłe osobniki mogą przeżyć 1-2 dni poza skórą głowy, a gnidy nawet do 10 dni. Dlatego ważne jest też wypranie odzieży, pościeli, pluszaków w wysokich temperaturach.

Podsumowanie

Stawiając na bezpieczeństwo dziecka, najlepiej wybrać sprawdzony szampon na bazie silikonu. Pozwoli on skutecznie uporać się z wszawicą.