Włosy

Ratuj zniszczone włosy - pełna regeneracja po przedłużaniu

Zaktualizowano

Rozwiązanie problemu zniszczonych włosów po przedłużaniu jest niezwykle istotne, gdyż zdrowie i piękny wygląd naszej fryzury ma ogromne znaczenie dla naszej pewności siebie i samopoczucia. Niniejszy artykuł szczegółowo omawia przyczyny uszkodzeń, objawy zniszczonych włosów, jak również sposoby na ich skuteczną regenerację zarówno w warunkach domowych, jak i przy zastosowaniu profesjonalnych zabiegów.

Photo by Anika Huizinga on Unsplash

Dlaczego dochodzi do zniszczenia włosów po przedłużaniu?

Przedłużanie czy doczepianie włosów, choć wydaje się zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych w postaci uszkodzeń naszych naturalnych kosmyków. Zniszczenia włosów po przedłużaniu mają zwykle kilka głównych przyczyn. Przede wszystkim metody przedłużania, takie jak keratynowe, za pomocą ringów lub specjalnych taśm, powodują znaczne obciążenie i tarcie naszych włosów naturalnych. Z czasem prowadzi to do ich osłabienia, łamania i nadmiernego przerzedzania.

Kolejnym czynnikiem jest nieodpowiednia pielęgnacja przedłużonych lub doczepianych włosów. Warto pamiętać, że ich struktura różni się od naszych naturalnych kosmyków i wymaga specjalnych kosmetyków oraz technik mycia i stylizacji. Stosowanie niewłaściwych produktów i zbyt mocne pocieranie czy szczotkowanie może przyczynić się do zniszczenia zarówno doczepów, jak i naszych własnych włosów.

Jak rozpoznać zniszczone włosy po zabiegach przedłużania?

Objawy zniszczonych włosów po przedłużaniu są zwykle dosyć łatwe do rozpoznania. Najczęściej pojawiają się przerzedzone partie przy skórze głowy oraz liczne połamane i postrzępione końcówki, które nadają fryzurze matowy, niezdrowy wygląd. Włosy stają się wówczas trudne w rozczesywaniu i układaniu, a także tracą swój naturalny blask i sprężystość.

Kolejną oznaką zniszczenia jest znaczny wzrost wypadania włosów podczas mycia, szczotkowania czy przebywania w domu. Jeśli problem ten dotyczy wyłącznie partii przy skórze głowy, najprawdopodobniej spowodowany jest zbyt dużą siłą naciągu podczas przedłużania lub nieodpowiednią pielęgnacją doczepianych kosmyków.

Intensywne kuracje na odżywienie i wzmocnienie włosów

Po stwierdzeniu objawów zniszczonych włosów konieczne jest natychmiastowe podjęcie odpowiednich kroków w celu ich regeneracji. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań są intensywne, profesjonalne kuracje odżywcze i wzmacniające wykonywane w salonach fryzjerskich. Tego typu zabiegi wykorzystują wysokiej jakości kosmetyki bogate w odżywcze proteiny, keratynę i składniki regenerujące strukturę włosa.  

Przykładowymi zabiegami mogą być keratynowe naprawianie połamanych części włosa, zabiegi z użyciem ampułek lub masek głęboko odżywiających zniszczone partie oraz specjalne kuracje z użyciem olejków regenerujących. Kuracje te powinny być przeprowadzane cyklicznie przez okres kilku tygodni dla osiągnięcia optymalnych efektów.

Domowe sposoby na odbudowę zniszczonych włosów

Aby wspomóc proces regeneracji włosów po przedłużaniu, warto zastosować również odpowiednie domowe sposoby pielęgnacji. Jednym z nich są regularne wcierki z naturalnych olejków roślinnych bogatych w witaminy i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Doskonale sprawdzą się tu oleje:

Innym domowym rozwiązaniem są odżywcze maseczki na bazie naturalnych składników, takich jak miód, jajka, awokado czy banana. Powinny być nakładane na wilgotne włosy i pozostawiane na około 30 minut przed dokładnym spłukaniem. Tego typu maseczki doskonale odżywiają, wzmacniają i przywracają blask nawet najbardziej zniszczonym kosmykom.

Profesjonalne zabiegi regeneracyjne dla włosów po przedłużaniu

W przypadku głębokich uszkodzeń związanych z nieodpowiednim przedłużaniem włosów, najskuteczniejsze będą profesjonalne zabiegi regeneracyjne wykonywane w renomowanych salonach fryzjerskich lub klinikach trychologicznych. Należą do nich m.in. keratynowe naprawianie struktury włosa, zaawansowane kuracje z użyciem wysokich stężeń składników odżywczych, a także nowoczesne mezoterapie z wykorzystaniem ampułek z biomolekułami.  

Wybierając tego typu specjalistyczne zabiegi, mamy gwarancję bezpieczeństwa i użycia certyfikowanych, wysokiej jakości preparatów. Ponadto doświadczone fryzjerki lub trychologowie będą w stanie dobrać odpowiednie kuracje w zależności od stopnia i rodzaju zniszczeń naszych włosów.

Gdy zniszczenie jest poważne - przycięcie to czasem najlepsze rozwiązanie

W sytuacjach, gdy zniszczenie włosów po przedłużaniu jest już bardzo zaawansowane, a wszelkie próby ich regeneracji nie przynoszą zadowalających rezultatów, najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowane przycięcie połamanych i osłabionych partii. Wprawdzie wymaga to poświęcenia długości włosów, jednak jest to konieczne, aby pozbyć się zniszczonych kosmyków i umożliwić zdrowy odrost nowych.

Po przycięciu zniszczonych końcówek należy bezwzględnie stosować odpowiednią pielęgnację domową oraz wspomagać się profesjonalnymi kuriacjami regeneracyjnymi. Dzięki temu w ciągu kilku miesięcy uda nam się odbudować zdrowe, lśniące i sprężyste włosy.

Zapobieganie uszkodzeniom włosów przy kolejnym przedłużaniu

Aby zapobiec kolejnym zniszczeniom włosów podczas ich przedłużania, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Po pierwsze, należy dobrać odpowiednią dla nas metodę przedłużania najmniej obciążającą nasze naturalne kosmyki. Bezpieczniejszą opcją są zazwyczaj metody taśmowe lub keratynowe, natomiast ringi czy wplatanie pojedynczych doczepów mogą prowadzić do większych uszkodzeń.

Ponadto istotne jest zwracanie szczególnej uwagi na pielęgnację przedłużonych włosów. Należy stosować specjalistyczne kosmetyki przeznaczone do tego typu fryzur, delikatnie szczotkować włosy i unikać zbyt mocnego pocierania, zwłaszcza w okolicach skóry głowy. Warto też ograniczyć używanie wysokich temperatur i regularnie nawilżać całą fryzurę np. za pomocą spray'ów lub mgiełek utrwalających.