Dieta

Kiedy najlepiej pić olej lniany - rano czy wieczorem?

Zaktualizowano

Regularne picie oleju lnianego w odpowiednich dawkach może przynieść szereg korzyści zdrowotnych. Jest on cennym źródłem kwasów omega-3 i ma udowodnione działanie wspomagające pracę układu krążenia oraz nerwowego. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom oleju lnianego, sposobom jego stosowania oraz odpowiemy na pytanie, kiedy najlepiej go pić - rano czy wieczorem.

Photo by Roberta Sorge on Unsplash

Jak stosować olej lniany do picia?

Olej lniany przeznaczony do celów spożywczych powinien być tłoczony na zimno oraz niepoddany rafinacji, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości. Należy go przyjmować doustnie - zazwyczaj w formie 1-2 łyżeczek dziennie. Ze względu na specyficzny, gorzki smak oleju lnianego, warto wymieszać go przed spożyciem z sokiem owocowym lub miodem. Innym sposobem jest dodanie oleju lnianego do jogurtu, twarogu lub sałatki.

Picie oleju lnianego najlepiej rozpocząć od małej dawki, np. 1/2 łyżeczki dziennie przez tydzień, następnie stopniowo zwiększać ilość do 1-2 łyżeczek dziennie. Pozwoli to organizmowi przyzwyczaić się do regularnego spożywania oleju i zminimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów ze strony układu pokarmowego.

Jak olej lniany wpływa na organizm?

Regularne picie oleju lnianego przynosi szereg korzyści dla zdrowia, gdyż jest on bogatym źródłem cennych kwasów omega-3 (ALA), które organizm wykorzystuje do produkcji EPA i DHA. Kwasy omega-3 biorą udział w wielu procesach fizjologicznych i wpływają m.in. na gospodarkę lipidową, krążenie krwi, pracę układu nerwowego oraz odporność.

Picie oleju lnianego przyczynia się więc do obniżenia poziomu tzw. złego cholesterolu (LDL), a także trójglicerydów i Lipoproteiny(a). Poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie tętnicze oraz zapobiega powstawaniu skrzepów. Wpływa również pozytywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci. Pierwsze efekty stosowania oleju lnianego są zauważalne zazwyczaj po 2-3 tygodniach regularnego picia.

Jak dawkować olej lniany?

Aby osiągnąć korzystne efekty zdrowotne, olej lniany powinno się stosować według następujących zaleceń:

  • Tydzień 1: 1/2-1 łyżeczka dziennie
  • Tydzień 2: 1 łyżeczka dziennie
  • Tydzień 3 i kolejne: 1-2 łyżeczki dziennie (dawka maksymalna)

Nie zaleca się przekraczania maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 2 łyżeczki (ok. 10 ml). Olej lniany najlepiej pić codziennie o stałej porze, np. rano na czczo lub wieczorem. Można go dodawać do jogurtów, koktajli, sałatek lub po prostu wypijać łyżeczkami popijając wodą.

Kuracja olejem lnianym powinna trwać minimum 2-3 miesiące, aby osiągnąć widoczne efekty zdrowotne. Następnie można zrobić przerwę lub pić olej okresowo w celu podtrzymania korzyści.

Kiedy najlepiej pić olej lniany?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy najlepiej pić olej lniany - rano czy wieczorem. Eksperci polecają przyjmować olej lniany na czczo, najlepiej rano po przebudzeniu. Wchłania się on wtedy szybciej, ponieważ na pusty żołądek trafia bezpośrednio do krwiobiegu. Niektórzy radzą pić olej lniany 2 razy dziennie - rano i wieczorem.

Picie oleju lnianego na noc może powodować zgagę, wzdęcia i zaburzenia trawienia ze względu na wolniejszą pracę jelit. Dlatego wieczorem lepiej zastosować mniejszą dawkę (1 łyżeczkę) i odczekać 2-3 godziny po posiłku. Dobrze rozcieńczony olej lniany, np. w herbacie lub mleku, może być łatwiej tolerowany na noc.

Rano na czczo vs wieczorem

Rano na czczo olej lniany najszybciej się wchłania, ponieważ nie napotyka na swojej drodze pokarmów, które mogłyby go "rozcieńczyć". Pusty żołądek ułatwia jego wchłanianie do krwi. Niektórzy polecają popić olej lniany szklanką ciepłej wody z cytryną, co dodatkowo wspomaga trawienie.

Wieczorem wolniejsza praca jelit i dłuższa przerwa nocna mogą powodować gorszą tolerancję oleju lnianego. Dlatego zaleca się stosowanie mniejszych dawek (1 łyżeczka) i picie na 2-3 godziny po kolacji. Dobrze sprawdza się dodanie oleju do herbaty lub mleka.

Picie oleju lnianego na czczo

Picie oleju lnianego na czczo, zwłaszcza rano, optymalizuje jego wchłanianie, ponieważ nie występują interakcje z innymi pokarmami. Pusty żołądek umożliwia olejowi szybkie przedostanie się do krwiobiegu. Niektórzy eksperci zalecają więc wypijanie oleju lnianego na czczo, a następnie odczekanie ok. 30 minut przed zjedzeniem śniadania. Może to jednak powodować uczucie zgagi, dlatego warto pić olej popijając wodą.

Picie oleju lnianego na noc

Przyjmowanie oleju lnianego na noc wiąże się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych objawów ze strony układu pokarmowego, takich jak zgaga, wzdęcia czy biegunka. Wolniejsze trawienie w godzinach nocnych oraz dłuższa przerwa w jedzeniu mogą upośledzać metabolizm oleju. Dlatego na noc zaleca się stosowanie mniejszych dawek (1 łyżeczka) oraz picie na kilka godzin po kolacji. Dobrze sprawdza się dodanie oleju do herbaty, mleka lub zupy.

Jak długo i w jakich dawkach można pić olej lniany?

Czas stosowania: Aby osiągnąć korzystne efekty zdrowotne, kuracja olejem lnianym powinna trwać minimum 2-3 miesiące. Następnie można zrobić przerwę lub kontynuować picie w celu utrzymania efektów. Nie ma przeciwwskazań do długotrwałego, regularnego picia oleju lnianego.

Dawki: Zalecana dawka dobowa oleju lnianego mieści się w przedziale 1-2 łyżeczki (5-10 ml). W pierwszym tygodniu stosowania wystarczy 1/2-1 łyżeczka dziennie, następnie można stopniowo zwiększać ilość. Nie zaleca się przekraczania maksymalnej dawki wynoszącej 2 łyżeczki dziennie. Przyjmowanie większych ilości oleju lnianego może powodować niepożądane objawy ze strony układu pokarmowego.

Korzyści i przeciwwskazania stosowania oleju lnianego

Regularne spożywanie oleju lnianego w odpowiednich ilościach może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Należy jednak pamiętać o kilku przeciwwskazaniach i zachować rozsądek podczas stosowania.

Korzyści:

  • dostarczanie cennych kwasów omega-3
  • poprawa lipidogramu i ciśnienia krwi
  • wspomaganie pracy układu krążenia i nerwowego
  • poprawa kondycji skóry, włosów i paznokci

Przeciwwskazania:

  • zaburzenia połykania i choroby przełyku
  • zapalenie trzustki
  • czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
  • kamica pęcherzyka i dróg żółciowych
  • uczulenie na olej lniany

Olej lniany może nasilać objawy refluksu i zgagi. Należy zachować ostrożność przy niedrożności jelit ze względu na ryzyko wystąpienia zaparć. W razie jakichkolwiek wątpliwości przed rozpoczęciem stosowania oleju lnianego warto skonsultować się z lekarzem.

Regularne picie 1-2 łyżeczek oleju lnianego dziennie może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Najlepiej pić olej rano na czczo, aby zoptymalizować jego wchłanianie. Dawka dobowa nie powinna przekraczać 2 łyżeczek. Kurację olejem lnianym należy kontynuować przez minimum 2-3 miesiące, aby osiągnąć trwałe efekty. Należy też pamiętać o kilku przeciwwskazaniach do jego stosowania. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku i konsultacji z lekarzem, regularne picie oleju lnianego może poprawić stan zdrowia i samopoczucie.

Zobacz też: Rodzaje olejów roślinnych