Impreza

Czas trzeźwienia po alkoholu - tabela

Zaktualizowano

Zdarzyło ci się kiedyś przebudzić z potężnym kacem, spóźnić się do pracy lub mieć problemy z prowadzeniem samochodu po zakrapianej imprezie? Większość z nas przynajmniej raz znalazła się w takiej sytuacji. Często jest to skutkiem niewiedzy lub lekceważenia tego, jak długo alkohol utrzymuje się w organizmie. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i nauczymy się szacować czas trzeźwienia po spożyciu różnych trunków.

Photo by Lena Balk on Unsplash

Metabolizm alkoholu krok po kroku

Proces metabolizowania alkoholu rozpoczyna się już w żołądku, gdzie wydzielana jest dehydrogenaza alkoholowa - kluczowy enzym rozkładający cząsteczki etanolu. Jednako wiele większych ilościach tego enzymu znajduje się w wątrobie - narządzie odgrywającym główną rolę w tym procesie.

W żołądku i jelitach cienkich zachodzi wchłanianie alkoholu do krwioobiegu. Tutaj czynniki takie jak zawartość żołądka czy spożyty posiłek mają duże znaczenie. Pusty żołądek przyspiesza wchłanianie, a posiłek bogato-białkowy lub tłuszczowy je opóźnia.

Następnie etanol trafia do wątroby, gdzie przy udziale dehydrogenazy alkoholowej i oksydazy cytochromowej, rozłożony zostaje do aldehydu octowego, a później do kwasu octowego. Finalnie usuwany jest z organizmu przez nerki i płuca w postaci dwutlenku węgla i wody.

Czynniki wpływające na czas trzeźwienia

Na to, jak długo utrzymuje się alkohol we krwi, wpływa wiele czynników osobniczych i sytuacyjnych. Oto najważniejsze z nich:

Płeć - Kobiety mają mniejszą zawartość wody w organizmie, co powoduje wyższe stężenia alkoholu we krwi po spożyciu tej samej dawki co mężczyźni. Czas trzeźwienia jest u nich dłuższy.

Masa ciała - Im większa, tym więcej wody w organizmie, co rozcieńcza alkohol. Osoby o mniejszej masie mają więc wyższe stężenia alkoholu we krwi.

Aktywność enzymów wątrobowych - Uwarunkowana genetycznie, decyduje o tempie metabolizmu alkoholu. Im większa aktywność, tym szybszy jego rozkład.

Wiek - Dzieci i osoby starsze mają mniejszą tolerancję ze względu na niepełny rozwój lub zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby.

Spożyty posiłek - Picie na pusty żołądek przyspiesza wchłanianie alkoholu. Posiłek bogatotłuszczowy lub białkowy je opóźnia.

Rodzaj alkoholu - Zawartość procentowa determinuje ilość spożytego czystego etanolu. Wódka o wysokiej mocy podnosi go bardziej niż niskoprocentowe piwo.

Tempo picia - Wypicie alkoholu "na raz" znacznie podnosi jego maksymalne stężenie we krwi.

Przyjmowane leki - Wiele leków wchodzi w niebezpieczne interakcje z alkoholem, wpływając na ich metabolizm wątrobowy.

Tabele czasu trzeźwienia - wskazówka, nie reguła

Popularne w internecie tabele przedstawiające czas trzeźwienia po spożyciu różnych ilości alkoholu, mogą być przydatną wskazówką. Należy jednak pamiętać, że są to wartości bardzo uśrednione i przybliżone. Nie uwzględniają one indywidualnych czynników wymienionych powyżej.

Poniższa tabela dla osób dorosłych pokazuje czas potrzebny na całkowite wytrzeźwienie po spożyciu alkoholu 40%:

Wypita ilośćStężenie alkoholuCzas trzeźwienia
100 ml0,2 ‰~5 h
250 ml0,5~12 h
500 ml1,0‰~24 h
750 ml1,5‰~36 h

Pamiętaj jednak, że są to uśrednione wartości i twój czas trzeźwienia może znacząco odbiegać od podanych!

Jak przyspieszyć trzeźwienie?

Niestety nie ma skutecznych metod na znaczące przyspieszenie metabolizmu alkoholu. Picie dużych ilości wody, ćwiczenia czy prysznice co najwyżej nieznacznie skracają czas trzeźwienia. Kluczowe jest niepijanie kolejnych porcji alkoholu i cierpliwe odczekanie, aż organizm sam sobie z nim poradzi.

Zamiast stosować "domowe sposoby", lepiej zapobiegać i świadomie kontrolować spożywaną ilość alkoholu. Warto pamiętać o niepijaniu na pusty żołądek, częstszym sięganiu po wodę, a także wybieraniu niskoalkoholowych trunków.

Podsumowując, czas trzeźwienia jest kwestią bardzo indywidualną i nieobliczalną. Przed podjęciem decyzji o prowadzeniu samochodu czy wykonywaniu ważnych obowiązków warto dwa razy się zastanowić. W razie wątpliwości lepiej dmuchnąć w profesjonalny alkomat niż zaufać internetowym tabelom. Zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz innych jest najważniejsze!