Zdrowie

Ból zęba po leczeniu kanałowym - czy to normalne?

Zaktualizowano

Ból zęba to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości, z jakimi możemy się zmierzyć. Niestety, czasem zdarza się, że mimo przeprowadzenia leczenia kanałowego, ból wciąż nie ustępuje. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić w takiej sytuacji?

Photo by Peter Kasprzyk on Unsplash

Jak długo może boleć ząb po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu leczenia kanałowego zęba pacjent odczuwa zazwyczaj niewielki ból lub dyskomfort. Jest to normalne i związane z podrażnieniem tkanek podczas czyszczenia i wypełniania kanałów. Zazwyczaj ustępuje po kilku godzinach.

Jeśli jednak ból zęba po leczeniu kanałowym utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni albo jest bardzo silny, to sygnał, że coś jest nie tak. Może to oznaczać nieprawidłowo wykonany zabieg lub powikłania w gojeniu.

Skąd bierze się ból i kiedy niepokoić?

Zdarza się, że nerwy zostały przecież usunięte podczas zabiegu, a mimo to ząb boli po leczeniu kanałowym. Dzieje się tak najczęściej z powodu stanu zapalnego tkanek wokół wierzchołka korzenia zęba. Może on utrzymywać się nawet kilka tygodni. Jest to tzw. zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Objawia się bólem przy nacisku oraz czasem obrzękiem dziąsła w okolicy leczonego zęba.

Niepokoić powinno przedłużające się w czasie, silne doznania bólowe, zwłaszcza występujące w nocy, które nie reagują na standardowe leki. Może to oznaczać powstanie ropnia w tkankach okołowierzchołkowych lub nawrót stanu zapalnego w kanale korzeniowym. Konieczna jest wtedy interwencja lekarza – albo powtórzenie zabiegu leczenia kanałowego, albo zastosowanie leczenia chirurgicznego.

Ból zęba po leczeniu - przyczyny i domowe sposoby

Do najczęstszych przyczyn bólu zęba po leczeniu kanałowym należą:

 • nieprawidłowo usunięta lub pozostała część miazgi w kanale – może ona ulec zakażeniu i wywołać stan zapalny
 • nieszczelne wypełnienie ubytku – umożliwia przedostawanie się drobnoustrojów i ponowne zakażenie
 • zbyt krótkie wypełnienie kanału – pozostawia niezabezpieczony fragment korzenia
 • pęknięcie zęba – stwarza ryzyko zakażenia tkanek wewnątrz zęba
 • błąd w technice leczenia kanałowego – np. przeoczenie jednego z kanałów

W takiej sytuacji można spróbować zastosować domowe metody łagodzące ból. Polecamy stosowanie zimnych okładów lub płukanie zęba roztworem soli fizjologicznej. Pomocne mogą być też żele i maści znieczulające dostępne bez recepty, np. Ketonal w postaci kremu, żelu lub roztworu do stosowania miejscowego. Działają one przeciwbólowo i przeciwzapalnie, łagodząc dolegliwości.

Co zrobić, gdy mimo leczenia wciąż boli?

Jeśli mimo upływu kilku tygodni od zabiegu leczenia kanałowego wciąż odczuwamy ból w zębie lub tkankach go otaczających, konieczna jest wizyta kontrolna u lekarza. Być może zajdzie potrzeba ponownego leczenia kanałowego lub innej interwencji, aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości.

Lekarz zbada ząb, zleci prześwietlenie RTG oraz być może tomografię komputerową, aby zlokalizować źródło problemu. Jeśli okaże się, że w kanale korzeniowym wciąż zalegają resztki tkanki zęba lub nastąpiło zakażenie, konieczne będzie powtórzenie zabiegu leczenia kanałowego.

Czasem jednak przyczyną bólu są inne schorzenia, np. zapalenie kości wyrostka zębodołowego. W takiej sytuacji zastosowane może być leczenie farmakologiczne lub nawet zabieg chirurgiczny.

Na czym polega dobre leczenie kanałowe zęba?

Aby uniknąć problemów, leczenie kanałowe zęba musi być przeprowadzone w sposób dokładny i zgodny ze sztuką. Obejmuje ono:

 • staranne oczyszczenie i opracowanie kanałów zęba specjalnymi pilnikami
 • dokładne usunięcie całej zmienionej chorobowo tkanki miazgi i potencjalnych zakażeń
 • precyzyjne wypełnienie i uszczelnienie kanału specjalnymi materiałami
 • odbudowę anatomiczną zęba wypełnieniem i ewentualnie wkładem koronowo-korzeniowym
 • kontrolę RTG w trakcie i po leczeniu w celu oceny jego jakości

Tylko wtedy mamy szansę zapobiec powikłaniom, w tym nawracającemu bólowi zęba.

Jak dbać o zęby po zabiegu i zapobiegać bólowi?

Aby zminimalizować ryzyko problemów po leczeniu kanałowym, przez okres gojenia należy przestrzegać zaleceń lekarza. Chodzi m.in. o:

 • przestrzeganie zaleconej diety – unikanie spożywania pokarmów zbyt gorących, zimnych lub twardych
 • dbałość o higienę jamy ustnej – delikatne szczotkowanie zębów miękką szczoteczką, używanie nici dentystycznych, płukanki antybakteryjne
 • unikanie nadmiernego obciążania zęba – przez pewien czas lepiej w ogóle nie gryźć po tej samej stronie
 • przyjmowanie zaleconych leków – np. antybiotyków lub środków przeciwbólowych

Regularne kontrole u dentysty pozwolą wychwycić ewentualne powikłania we wczesnym stadium. Dobrze też pamiętać o regularnych wizytach profilaktycznych i zabiegach higienicznych, aby zmniejszyć ryzyko chorób przyzębia i próchnicy.

Po 6-12 miesiącach od leczenia kanałowego wskazana jest kontrola RTG, która oceni stan gojenia i ewentualną potrzebę dodatkowych zabiegów.

Kiedy konieczna ponowna wizyta u dentysty?

Jeśli minęły co najmniej 2 tygodnie od zabiegu, a nadal odczuwamy silny ból w leczonym kanale korzeniowym, konieczna jest wizyta kontrolna. Być może wystąpiło zakażenie tkanek okołowierzchołkowych lub nieszczelność wypełnienia kanału.

W takim przypadku dentysta zadecyduje o dalszym postępowaniu – być może będzie musiał powtórzyć zabieg leczenia kanałowego lub zastosować leczenie chirurgiczne, aby pozbyć się dolegliwości.

Nawet jeśli ból minął, regularne kontrole co 6-12 miesięcy przez pierwsze 2-3 lata po zabiegu są ważne, aby ocenić proces gojenia i wykluczyć ewentualne przewlekłe stany zapalne. Mogą one z czasem doprowadzić do poważnych powikłań.

Ból zęba po leczeniu kanałowym zwykle ustępuje w ciągu kilku dni. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej lub jest bardzo silny, konieczna jest konsultacja z lekarzem, aby wykluczyć groźne powikłania. Stosując się do zaleceń, dbając o higienę i regularnie kontrolując zęby, zmniejszamy ryzyko problemów. Warto jednak pamiętać, że w razie jakichkolwiek niepokojących objawów lepiej nie zwlekać z wizytą u dentysty.