Moda

Rodzaje sylwetek damskich - jak rozpoznać swój typ sylwetki i dobierać ubrania?

Zaktualizowano

Photo by Timothy Dykes on Unsplash

Klepsydra - klasyczna kobieca figura

Klepsydra to typ sylwetki, który charakteryzuje się wyraźnie zaznaczoną talią oraz zbliżonymi wymiarami biustu i bioder. Taka budowa ciała uznawana jest za idealnie kobiecą. Sylwetka klepsydry cechuje się także szczupłą, smukłą i zgrabną linią.

Aby sprawdzić, czy twoja sylwetka to klepsydra, zmierz obwód biustu, talii i bioder. Jeśli talia jest znacznie węższa od pozostałych partii, a biust i biodra mają podobne wymiary - jest duże prawdopodobieństwo, że jesteś klepsydrą. Warto zwrócić uwagę także na wskaźnik WHR (stosunek obwodu talii do bioder), który powinien wynosić 0,7-0,8 oraz na wyraźną halkę biodrowo-taliową.

Jakie ubrania wybrać mając figurę klepsydry?

 • Sukienki i spódnice podkreślające talię (np. z paskiem, marszczone)
 • Spodnie z wysokim stanem, które podkreślają wąską talię
 • Koszule i bluzki przylegające do talii

Gruszka - szerokie biodra, wąska talia

Kobiety o typie sylwetki gruszka mają zazwyczaj szerokie biodra i uda oraz wąską talię. sylwetka gruszki charakteryzuje się także mniejszym biustem i węższymi ramionami w stosunku do bioder.

Aby sprawdzić, czy twoja sylwetka to gruszka, zmierz obwód bioder i talii. Jeśli biodra są znacznie szersze od talii, a ramiona węższe - z dużym prawdopodobieństwem jesteś gruszką. W tym przypadku wskaźnik WHR wynosi zwykle 0,9 i więcej. Sylwetka gruszki cechuje się także wyraźną różnicą w obwodzie talii i bioder.

Jakie ubrania wybrać mając figurę gruszki?

 • Sukienki i spódnice z rozkloszowanym dołem, aby wizualnie wyrównać proporcje
 • Spodnie z prostą nogawką, bez rurki, które nie będą uwypuklać szerokich bioder
 • Luźne bluzki i swetry zakrywające biodra

Jabłko - obfity biust i brzuch

Kobiety o budowie jabłka mają pełne ramiona, biust i brzuch. Ich biodra, uda i pośladki nie są tak wydatne, a talia niewyraźna. sylwetka jabłka cechuje się także brakiem wyraźnego przejścia między biustem a brzuchem.

Aby dowiedzieć się, czy twoja sylwetka to jabłko, zmierz obwód biustu i talii. Jeśli są do siebie zbliżone, a ramiona i brzuch są pełniejsze - prawdopodobnie jesteś typem jabłka. W tym przypadku wskaźnik WHR jest zbliżony do 1. Sylwetka jabłka charakteryzuje się brakiem wyraźnej halki biodrowo-taliowej.

Jakie ubrania wybrać mając figurę jabłka?

 • Sukienki i bluzki z dekoltem w łódkę, aby wyszczuplić górę sylwetki
 • Spodnie i spódnice podkreślające biodra (ołówkowe, z wysokim stanem)
 • Luźne swetry i bluzy, które nie uwypuklą brzucha

Prostokąt - proporcjonalna figura bez talii

Kobiety o sylwetce prostokąta charakteryzuje brak wyraźnego zarysu talii. Ich ramiona, biust, brzuch i biodra mają zbliżone wymiary. Sylwetka prostokąta cechuje się także prostą, niekształtną linią tułowia.

Aby sprawdzić, czy jesteś prostokątem, zmierz obwód biustu, talii i bioder. Jeśli różnią się nieznacznie - Twoja sylwetka to prawdopodobnie prostokąt. W tym wypadku wskaźnik WHR wynosi około 1. Charakterystyczny jest również brak zarysu halki biodrowo-taliowej.

Jakie ubrania wybrać mając figurę prostokąta?

 • Sukienki i spódnice ze ściągaczem lub paskiem w talii, by podkreślić i wymodelować tę partię ciała
 • Marynarki zszywane w talii, które eksponują biodra i talię
 • Spodnie i spódnice ołówkowe, które wizualnie wydłużą nogi

Dobór spodni w zależności od typu sylwetki

Wybierając spodnie, warto wziąć pod uwagę nie tylko aktualne trendy, ale przede wszystkim typ swojej sylwetki. Odpowiednio dopasowane spodnie podkreślą zalety figury i zamaskują ewentualne mankamenty.

Spodnie dla sylwetki klepsydry

Kobiety o typie klepsydry powinny wybierać spodnie podkreślające talię - z wysokim stanem lub marszczone w pasie. Dobrze sprawdzą się również spodnie cigarette oraz bootcut, zwężane ku dołowi.

Spodnie dla sylwetki gruszki

Kobiety-gruszki powinny wybierać spodnie z prostą, nie rurkową nogawką, która optycznie wyszczupli uda i pośladki. Dobrze sprawdzą się również spodnie z szerokim, rozkloszowanym dołem.

Spodnie dla sylwetki jabłka

Dla pań o typie sylwetki jabłko idealne będą spodnie z wysokim stanem, sięgające za kolano lub do połowy łydki, np. spodnie capri.

Spodnie dla sylwetki prostokąta

Kobiety o prostokątnej sylwetce powinny wybierać spodnie ze ściągaczami lub rozszerzane w dół, które optycznie wydłużą nogi i wyeksponują biodra. Dobrze sprawdzą się również spodnie z paskiem lub marszczone w talii.

Podsumowując, dostosowanie fasonu spodni do typu sylwetki pozwoli stworzyć zgrabną i kobiecą figurę. Warto eksperymentować i znaleźć model idealnie pasujący do swojej budowy ciała.

Jak czuć się idealnie dobierając strój do sylwetki?

Dobranie odpowiednich ubrań do swojego typu sylwetki to klucz do podkreślenia atutów figury i ukrycia jej niedoskonałości. Dzięki temu każda kobieta może wyglądać olśniewająco i czuć się pewnie oraz komfortowo w swoim ciele. Nowa stylizacja idealnie pasująca do Twojego typu budowy sprawi, że będziesz promieniować i roztaczać wokół siebie aurę pewności siebie. Wystarczy poświęcić trochę czasu na analizę własnej sylwetki i stosować kilka prostych zasad ubioru. Powodzenia!