Lifestyle

Jak zrobić dobre espresso w domu krok po kroku

Zaktualizowano

Prawdziwe włoskie espresso to napój, który wymaga precyzji i dbałości o szczegóły na każdym etapie przygotowania. Choć nie jest łatwo osiągnąć poziom prawdziwych włoskich baristów w warunkach domowych, to jednak da się zaparzyć smaczne espresso, z piękną cremą na powierzchni. Poniżej podpowiadamy jak zrobić aromatyczne espresso w domu.

Photo by Matt Hoffman on Unsplash

Czego potrzebujesz do idealnego espresso?

Aby zrobić perfekcyjne espresso w domu, potrzebne będą odpowiednie składniki i sprzęt. Przede wszystkim należy zadbać o wysokiej jakości świeżo paloną kawę do espresso - najlepiej ziarnistą, która pozwoli na optymalne zmielenie. Kawa do espresso nie może być mielona, tylko ziarnista. Kolejnym niezbędnym elementem jest młynek, który pozwoli na bardzo drobne, wręcz pyliste mielenie kawy. Tylko taka konsystencja zapewni idealny ekstrakt podczas parzenia. Oprócz tego potrzebny będzie ekspres ciśnieniowy lub alternatywne urządzenia jak aeropress czy moka, filtry oraz odpowiednie filiżanki lub szklanki do serwowania gotowego napoju. Warto te elementy dobrać z rozwagą, bo to one decydują o jakości domowego espresso.

Jak powinno smakować espresso?

Aby espresso można było nazwać idealnym, musi spełniać kilka kryteriów smakowych. Po pierwsze smak powinien być intensywny i mocny, ale bez goryczy czy posmaku spalenizny. Dobre espresso smakuje pełnią i mocą, ale nie drażni podniebienia. Po drugie konsystencja musi być aksamitna, gładka, kawa powinna spływać jedwabiście po języku. Nie mogą w niej występować szorstkie fragmenty czy grudki. Kolejnym ważnym elementem są nuty smakowe - w zależności od gatunku ziaren, powinny dać się wyczuć słodkie akcenty czekolady, orzechów czy owoców. I w końcu piękna, trwała pianka - crema - która jest wizytówką dobrze zaparzonego espresso.

Jak zrobić espresso idealne?

Aby osiągnąć idealny efekt, trzeba zadbać o każdy etap przygotowania. Najważniejsze jest bardzo drobne, wręcz pyliste zmielenie ziaren – im drobniej, tym lepszy ekstrakt otrzymamy. Kolejna kwestia to odpowiednia dawka kawy – około 7-9 gramów na pojedynczą porcję espresso. Temperatura wody również odgrywa ogromną rolę – powinna wynosić 90-95°C. No i na końcu właściwe sprasowanie, czyli przepuszczenie wody przez kawę pod ciśnieniem około 9 barów, w czasie 25-30 sekund. Tylko spełnienie tych wszystkich kryteriów daje szansę na espresso jak u prawdziwego włoskiego baristy.

Zobacz też: Czy kawa wypłukuje magnez?

Jak zrobić espresso bez ekspresu ciśnieniowego?

Chociaż klasyczny ekspres ciśnieniowy wydaje się niezbędny do zrobienia espresso, to możliwe jest też uzyskanie zadowalającego efektu przy użyciu alternatywnych metod. Jedną z nich jest wykorzystanie aeropressu - poprzez mocne dociśnięcie tłoka można wytworzyć wystarczające ciśnienie, by zaparzyć espresso. Drugą, tradycyjną opcją jest użycie włoskiej maszynki zwanej moka. Działa ona na zasadzie powstawania ciśnienia pary wodnej i "przelewania" przez kawę. W obu przypadkach kluczowe jest bardzo drobne zmielenie kawy.

Jak zrobić espresso w domu w kawiarce?

Coraz więcej nowoczesnych domowych kawiarek posiada funkcję parzenia espresso. Jednak aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim kawa musi być bardzo drobno zmielona, znacznie drobniej niż w przypadku zwykłej kawy z kawiarni. Ponadto należy dokładnie zmierzyć ilość kawy zgodnie z zaleceniami producenta, tak aby ciśnienie było optymalne. No i na końcu wybrać program "espresso", który powinien się znajdować w menu większości kawiarek.

Jak zrobić espresso w domu w aeropressie?

Aby zrobić espresso w domowych warunkach przy pomocy aeropressu, należy:

  • Zmielić 8-10 gramów kawy na pojedynczą filiżankę espresso
  • Zagotować wodę i ostudzić ją do temperatury 90-95°C
  • Umieścić drobno zmieloną kawę w aeropressie
  • Zalać kawę przygotowaną wcześniej wodą o odpowiedniej temperaturze
  • Umieścić aeropress nad filiżanką
  • Mocno dociśnąć tłok na około 30 sekund, aby zapewnić odpowiednie ciśnienie
  • Powoli poluzować nacisk na tłok i pozwolić, aby kawa swobodnie przelała się do filiżanki
  • Dodać cukier lub inne dodatki według uznania

Stosując się do tej instrukcji, można zaparzyć smaczne, aromatyczne espresso w warunkach domowych przy użyciu prostego i niedrogiego aeropressu. Kluczowe jest odpowiednie zmielenie kawy oraz wytworzenie ciśnienia poprzez mocne dociśnięcie tłoka.

Jak w domu wykonać Espresso bez elektrycznego ekspresu?

Alternatywą dla elektrycznego ekspresu jest tradycyjna włoska maszynka zwana moka. Jej działanie opiera się na powstawaniu ciśnienia pary wodnej. Aby przygotować espresso w moka, musimy najpierw bardzo drobno zmielić kawę - około 7-9 gramów na porcję. Zmieloną kawę wsypujemy do metalowego koszyczka w dolnej części maszynki. Następnie do dolnej części wlewamy wodę - do oznaczonego maksymalnego poziomu. Całość stawiamy na ogniu i mocno podgrzewamy, wtedy zaczyna przelewać się przez kawę gorąca woda pod ciśnieniem - w ten sposób otrzymujemy aromatyczne espresso.