Uroda

Jak wydłużyć szyję i optycznie poprawić jej proporcje?

Zaktualizowano

Szyja to bardzo widoczna część ciała, która wpływa na ogólny wygląd sylwetki. Zbyt krótka lub zbyt długa szyja może przeszkadzać w doborze odpowiednich stylizacji. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by optycznie wydłużyć lub skrócić szyję i poprawić jej proporcje.

Photo by ᴇᴍɪ on Unsplash

Optyczne triki i stylizacje wydłużające szyję

Najprostszym sposobem na wydłużenie szyi jest jej odsłonięcie. Dekolt w odpowiednim kształcie, np. w szpic (w kształcie litery "V") wydłuża optycznie szyję. Krótką szyję optycznie wydłuży głęboki dekolt. Noszenie naszyjników, kolczyków i apaszek w pionowe pasy lub kropki optycznie również pomoże osiągnąć ten efekt. Co więcej, fryzura zaczesana do tyłu lub uniesiona do góry również optycznie wydłuża szyję.

Dekolt wydłużający szyję

Dekolt w kształcie litery V, zwłaszcza głęboki, optycznie wydłuża krótką szyję. Warto nosić bluzki, sukienki i swetry z dekoltem w szpic. Dobrym rozwiązaniem są też pionowe dekolty. Im głębszy dekolt, tym bardziej optycznie wydłuża on szyję. Dekolty zbiegające się w ostro zakończony szpic są idealne do wizualnego wydłużenia krótkiej szyi.

Biżuteria i dodatki wydłużające szyję

Długie, pojedyncze naszyjniki z koralików, pereł czy kamieni wydłużają optycznie szyję. Zawieszone na długim łańcuszku sięgają niżej niż kość obojczykowa, przez co wzrokowo dodają szyi centymetrów. Podobny efekt dają naszyjniki typu choker oraz naszyjniki z zawieszkami, które zwracają uwagę w dół szyi. Apaszki i chusty z pionowymi paskami też dodają szyi długości.

Jak działają naszyjniki w wydłużaniu i skracaniu szyi?

Kiedy szyja wydaje się za długa lub za krótka?

Szyja może wydawać się zbyt krótka, jeśli jej długość nie stanowi połowy długości twarzy. Za długą uznaje się szyję sięgającą do środka mostka. W celu określenia optymalnych proporcji szyi warto zmierzyć długość twarzy od czubka brody do linii włosów, a następnie porównać z długością szyi. Prawidłowo szyja powinna mieć połowę długości twarzy.

Jak nosić naszyjniki, by wydłużyć lub skrócić szyję?

Naszyjniki sięgające obojczyków optycznie wydłużają szyję, zwłaszcza gdy mają wiszące elementy. Krótkie naszyjniki typu choker zwracają uwagę na górną część szyi, przez co skracają ją wzrokowo. Aby wydłużyć szyję, należy nosić długie, zwiewne naszyjniki. Krótką szyję optycznie skrócą naszyjniki dopasowane, sięgające tuż pod linię szczęki.

Ćwiczenia i masaż szyi dla zdrowia i urody

Wpływ mięśni szyi na jej wygląd

Silne mięśnie szyi podtrzymują skórę, przez co szyja wygląda młodziej i zdrowiej. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi poprawiają jej wygląd, a także utrzymują prawidłową postawę. Regularne ćwiczenia mięśni szyi zapobiegają ich osłabieniu i powstawaniu zmarszczek. Mocne mięśnie szyi to podstawa zdrowego wyglądu tej newralgicznej części ciała.

Ćwiczenia jogi ujędrniające i wzmacniające mięśnie szyi

Ćwiczenia jogi takie jak skręty i wygięcia szyi uelastyczniają mięśnie i ujędrniają szyję. Pomagają też zredukować zmarszczki na szyi, dzięki czemu skóra na szyi staje się jędrniejsza i bardziej napięta. Regularne ćwiczenie mięśni szyi wzmacnia je, co poprawia wygląd szyi i sprawia, że wydaje się dłuższa.

Masaż szyi zapobiegający zmarszczkom

Delikatny masaż olejkami rozluźnia napięte mięśnie szyi i poprawia krążenie, dzięki czemu szyja staje się gładsza i młodsza. Regularny automasaż olejkami i kremami pielęgnuje skórę szyi, spowalnia powstawanie zmarszczek i relaksuje mięśnie. Masaż szyi jest skuteczną pielęgnacją, która poprawia wygląd tej wrażliwej partii ciała.

Jak ubierać się, by optycznie wydłużyć krótką szyję?

Dobór dekoltu wydłużającego krótką szyję

Najlepiej sprawdzą się dekolty w kształcie litery V - im węższy szpic, tym lepiej optycznie wydłużą krótką szyję. Warto też postawić na dekolty owalne lub pionowe, zagłębiające się w dół szyi. Głębokie dekolty są najskuteczniejsze w wydłużaniu krótkiej szyi.

Noszenie odpowiedniej biżuterii wydłużającej szyję

 • Długie naszyjniki z koralików lub kamieni
 • Naszyjniki typu choker
 • Naszyjniki z zawieszkami

Naszyjniki z wisiorkami, zwłaszcza długie i sięgające mostka, świetnie nadają szyi pozornych centymetrów. Chokery i ciasno opasane naszyjniki dobrze sprawdzą się w przypadku zbyt wydłużonej szyi.

Dobór fryzury wydłużającej szyję

 • Fryzury zaczesane do tyłu optycznie wydłużają szyję
 • Uniesienie włosów do góry odsłania szyję i ją wydłuża
 • Krótkie fryzury z odsłoniętą szyją pomagają ją optycznie wydłużyć

Włosy zaczesane do tyłu, do góry lub fryzury krótkie z odsłoniętą szyją są najlepsze, jeśli chcemy wydłużyć szyję. Im więcej odsłoniętej szyi, tym lepiej widać jej długość i łatwiej ją optycznie wydłużyć.

Ćwiczenia rozciągające mięśnie szyi

Ćwiczenia rozciągające są bardzo ważne dla utrzymania elastyczności mięśni szyi. Rozciąganie zapobiega skurczom mięśni i bólom karku.

 • Połóż dłonie na karku i delikatnie odchyl głowę do tyłu - rozciąga tylną część szyi
 • Skręć głowę w prawo i w lewo - rozciąga boczne mięśnie szyi
 • Przyciągnij brodę do klatki piersiowej - rozciąga mięśnie z przodu szyi

Regularne rozciąganie mięśni szyi utrzymuje ich elastyczność i zapobiega kontuzjom. Ćwiczenia należy wykonywać powoli, bez szarpania.

Jak masować szyję, by zredukować napięcie mięśni?

 • Masuj szyję okrężnymi ruchami kciukami od karku w dół
 • Ugniataj delikatnie mięśnie od środka szyi na zewnątrz
 • Masuj opuszkami palców pionowe pasma mięśni szyi

Automasaż szyi olejkami i kremami pomoże zredukować napięcia w mięśniach szyi. Należy masować powoli, kolistymi ruchami, ugniatając mięśnie. Regularny masaż poprawia krążenie i odżywia skórę szyi.

Proste ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi

Ćwiczenia mięśni szyi powinny być regularnie wykonywane dla ich wzmocnienia i utrzymania zdrowia. Oto kilka prostych i skutecznych ćwiczeń:

 • Unoszenie głowy przy leżeniu na plecach
 • Odchylanie głowy w bok przy oporze dłoni
 • Wysuwanie brody do przodu i unoszenie głowy

Jak poprawić postawę by wzmocnić szyję?

 • Utrzymywanie wyprostowanej, ale rozluźnionej postawy
 • Unikanie garbienia się i pochylania głowy do przodu
 • Ćwiczenia rozciągające klatkę piersiową i barki

Utrzymywanie prawidłowej postawy na co dzień pomoże wzmocnić mięśnie szyi i karku. Należy unikać garbienia się i pochylania głowy.

Podsumowanie najskuteczniejszych metod

 • Stosowanie trików wizualnych z wykorzystaniem ubrań i dodatków
 • Dobranie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających i rozciągających
 • Regularny masaż szyi olejkami dla rozluźnienia mięśni
 • Utrzymywanie prawidłowej postawy na co dzień

Dzięki tym metodom możesz optycznie wydłużyć lub skrócić szyję i poprawić jej proporcje względem twarzy i całej sylwetki.