Zdrowie

4 sygnały, że masz w domu pluskwy

Zaktualizowano

Photo by нυвιѕ тανєяη on Unsplash

Pluskwy domowe są jednymi z najbardziej znienawidzonych insektów na świecie. Te małe, brązowe owady nocą atakują ludzi, wysysając ich krew. Niestety coraz częściej pluskwy pojawiają się w naszych mieszkaniach i domach. Jak rozpoznać, że mamy je u siebie? Oto 4 sygnały świadczące o obecności pluskiew w domu.

Wykryjesz dziwne ślady krwi na pościeli

Jednym z najbardziej niepokojących symptomów obecności pluskiew są ślady krwi na pościeli. Pluskwy żywią się ludzką krwią, a podczas żerowania często się przejadają i część krwi z ich organizmu wydostaje się na zewnątrz. Skutkuje to małymi, rozmytymi plamkami krwi na pościeli, prześcieradle lub poduszce. Niestety ślady te łatwo przeoczyć, gdyż pluskwy domowe są aktywne nocą, kiedy śpimy. Jeśli jednak zaczynasz dostrzegać dziwne, brązowe lub czerwonawe plamki na Twojej bieliźnie pościelowej, może to oznaczać, że pluskwy już zagościły w Twoim łóżku.

Nieświeży, przykry zapach unoszący się w powietrzu

Kolejnym sygnałem obecności pluskiew w domu jest specyficzny, nieprzyjemny zapach. Pluskwy, podobnie jak inne owady, wydzielają substancje zapachowe. W większych koloniach woń ta staje się intensywna i nieprzyjemna dla ludzi. Jeśli więc wyczuwasz dziwny, nieco mdły zapach w pomieszczeniu, zwłaszcza w okolicy łóżka lub mebli tapicerowanych, może to oznaczać, że pluskwy znajdują się w pobliżu.

Zobacz też: Ile żyją wszy na pościeli

Uporczywe swędzące bąble i sińce na skórze

Najbardziej oczywistym sygnałem obecności pluskiew są oczywiście ślady po ich ugryzieniach. Ugryzienia pluskiew najczęściej objawiają się małymi, swędzącymi bąblami lub sińcami na skórze, zwykle na odkrytych partiach ciała, takich jak ramiona, nogi lub tors. Bąble te są zwykle uporczywe i swędzą przez długi czas. Jeśli więc zaczynasz zauważać takie niepokojące zmiany skórne, a nie wiesz, skąd się wzięły, pluskwy mogą być tego przyczyną.

Dostrzeżesz same owady lub ich odchody

W przypadku dużej inwazji pluskiew, czasem możemy zobaczyć je gołym okiem. Pluskwy domowe mają owalny, spłaszczony kształt i brązowe ubarwienie. Długość ich ciała wynosi około 5-7 mm. Zazwyczaj chowają się w szczelinach i zagłębieniach mebli tapicerowanych, materacy czy zagłówków łóżek. Czasami możemy również dostrzec ich odchody - małe, brązowe lub czarne kupki znajdujące się w tamtych miejscach. Obecność pluskiew lub ich odchodów jest niepodważalnym dowodem na to, że mamy do czynienia z inwazją tych owadów.

Wyraźne zmniejszenie owadów po profesjonalnej dezynsekcji

Jeśli już zidentyfikowaliśmy obecność pluskiew w mieszkaniu i wezwaliśmy profesjonalną firmę dezynsekcyjną, powinniśmy zauważyć wyraźny spadek liczby owadów. Specjalistyczne środki chemiczne i metody wykorzystywane przez dezynsekcję skutecznie zwalczają pluskwy. Jeżeli więc ich liczba znacząco zmalała lub w ogóle ich nie widzimy po przeprowadzonym zabiegu, to znak, że inwazję pluskiew udało się opanować.

Tajemnicze plamki na ścianach i meblach

Pluskwy lubią chować się w szczelinach, zagłębieniach mebli tapicerowanych oraz szparach w ścianach i podłogach. W tych miejscach często pozostawiają niewielkie, brązowe lub czarne plamki - są to ich odchody. Jeśli więc zaczynamy dostrzegać dziwne, uporczywe zabrudzenia na ścianach przy łóżku, zagłówkach mebli tapicerowanych lub innych zakamarkach, może to być objaw obecności pluskiew.

Wysypka skórna przypominająca ugryzienia

Jak już wspomnieliśmy, ugryzienia pluskiew zwykle objawiają się swędzącymi bąblami lub sińcami na skórze. Czasami jednak mogą one przybrać formę regularnej wysypki, szczególnie jeśli ugryzień jest bardzo dużo. Wysypka taka często ma charakterystyczny, liniowy wzór, gdyż pluskwy żyją w koloniach i atakują ofiary grupowo. Jeżeli więc pojawiają się u Ciebie dziwne zmiany skórne w takiej formie, zwłaszcza w okolicach niezakrytych przez ubranie w nocy, może to być kolejny sygnał obecności pluskiew.

Sygnał obecności pluskiewOpis
Ślady krwi na pościeliMałe, rozmyte plamki krwi na prześcieradle, poduszce lub materacu to efekt żerowania pluskiew na naszej krwi.
Nieprzyjemny zapachPluskwy wydzielają specyficzny, mdły zapach, który staje się intensywny przy większej ich liczbie.
Bąble i sińce na skórzeUgryzienia pluskiew objawiają się swędzącymi bąblami i sińcami, zwykle na odkrytych partiach ciała.
Obecność samych owadówW przypadku dużej inwazji czasem możemy dostrzec same pluskwy lub ich odchody w szczelinach mebli.
Spadek liczby owadówPo profesjonalnej dezynsekcji liczba pluskiew powinna znacząco zmaleć lub zniknąć całkowicie.
Plamki na ścianach/meblachOdchody pluskiew pozostawiają małe, brązowe lub czarne plamki w szparach ścian i mebli.
Wysypka na skórzeLiczne ugryzienia mogą utworzyć regularną, linijną wysypkę, zwłaszcza na odkrytych partiach ciała.