Lifestyle

Wymiary bramki do piłki nożnej

Zaktualizowano

Zanim przystąpisz do treningu czy rozgrywek, ważne jest, aby znać wymiary bramki do piłki nożnej. Wiedza na ten temat pozwoli Ci lepiej przygotować się do gry i odwzorować warunki spotkań oficjalnych rozgrywek. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są prawidłowe wymiary bramki, jakie istnieją rodzaje bramek do gry w piłkę nożną oraz jakie są wymiary boiska.

Photo by Sven Kucinic on Unsplash

Jakie są wymiary bramki do piłki nożnej?

Przejdźmy teraz do omówienia najważniejszego tematu - wymiarów bramki do piłki nożnej. Zgodnie z przepisami FIFA, bramka powinna składać się z dwóch pionowych słupków oraz linii bramkowej. Bramka powinna być umieszczona w środku pola bramkowego na obu końcach boiska.

Zdobycie gola wymaga przekroczenia linii bramkowej przez piłkę. Wysokość oraz szerokość bramki są zależne od rodzaju boiska, na którym grasz. Warto wiedzieć, że istnieją bramki o różnych wymiarach, zarówno na boiskach oficjalnych, jak i na boiskach mniejszych, czy nawet przenośnych.

Wymiary bramki w piłce nożnej

Rozmiary bramki w piłce nożnej zależą od rodzaju boiska, na którym będziesz grać. W przypadku boisk oficjalnych, szerokość bramki wynosi 7,32 metra, a wysokość 2,44 metra. Bramki do piłki nożnej typu "Orlik" mają mniejsze rozmiary i szerokość wynoszącą 5,00 metra, a wysokość 2,00 metra.

W przypadku gier rozgrywanych w futsalu, wymiary bramki są jeszcze mniejsze. Bramka do futsalu ma szerokość 3,00 metra i wysokość 2,00 metra.

Warto wiedzieć, że wartości te dotyczą bramek oficjalnych, jednak w przypadku rozgrywek amatorskich czy treningów, nie zawsze musisz grać na bramkach o określonym rozmiarze.

Czy zawsze trzeba trenować na bramkach z określonym rozmiarem?

Choć bramki o standardowych rozmiarach są wykorzystywane w rozgrywkach oficjalnych, treningi czy rozgrywki amatorskie często odbywają się na boiskach, na których wymiary bramek mogą się różnić. Dlatego warto dostosować się do dostępnych możliwości.

Nie zawsze masz do dyspozycji pełnowymiarowe boisko z profesjonalnymi bramkami piłkarskimi. Możesz grać na mniejszych bramkach lub nawet na bramkach domowej roboty. Właśnie z tych powodów warto zapoznać się z różnymi rodzajami bramek i nauczyć się dostosowywać do nich swoją grę.

To jak to jest z tą bramką?

Wymiary bramki piłkarskiej są zgodne z przepisami FIFA i zostaną dostosowane do rodzaju boiska, na którym grasz. Istnieją bramki oficjalne o standardowych rozmiarach, jak również mniejsze bramki, stosowane na boiskach mniejszych czy podczas treningów. Istnieje również możliwość gry na przenośnych bramkach, które można dostosować do różnych warunków. Pamiętaj, że ostateczny wybór bramki zależy od Ciebie i dostępnych możliwości. Ciesz się grą i zdobywaj gole na bramki o każdym rozmiarze!