Lifestyle

Sztuka minimalizmu - Jak stworzyć modną szafę kapsułową

Zaktualizowano

Minimalizm to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów w modzie. Polega on na ograniczeniu liczby elementów garderoby do niezbędnego minimum, aby stworzyć funkcjonalną i uniwersalną bazę stylizacji. Jednym ze sposobów wcielenia tej filozofii w życie jest stworzenie tzw. szafy kapsułowej (capsule wardrobe).

Photo by Backbone Visuals on Unsplash

Królowa minimalizmu – szafa kapsułowa – jak ją stworzyć?

Szafa kapsułowa (capsule wardrobe) to absolutna królowa wśród miłośników minimalizmu w modzie. Polega ona na ograniczeniu liczby ubrań w swojej garderobie do około 30-40 dobranych ze smakiem elementów, które pasują do siebie i tworzą wiele różnych stylizacji.

Aby stworzyć swoją własną garderobę kapsułową, warto zacząć od dokładnej analizy zawartości swojej obecnej szafy. Przejrzyj wszystkie ubrania i buty, a następnie pozbądź się tych rzeczy, z których nie korzystasz od dłuższego czasu. Twoja nowa garderoba powinna składać się z ponadczasowych elementów w neutralnych kolorach, które świetnie ze sobą współgrają.

Szafa kapsułowa – jak zacząć?

Aby rozpocząć budowanie swojej wymarzonej kapsułowej szafy, najlepiej zacząć od kilku podstawowych grup ubrań. Bielizna, skarpetki i rajstopy to absolutna baza. Następnie dodaj kilka par spodni, np. czarne rurki, jeansy i inne wygodne modele. Jeśli chodzi o bluzki warto postawić przede wszystkim na białe koszule oraz dopasowane t-shirty w neutralnych kolorach. Koniecznie powinna się również znaleźć prosta czarna sukienka, która sprawdzi się na wiele okazji. Do tego kilka swetrów, marynarka lub żakiet i płaszcz. To absolutne minimum, które pozwoli Ci stworzyć wiele interesujących stylizacji.

Czym jest szafa kapsułowa?

Szafa kapsułowa, inaczej zwana garderobą kapsułową, to idea polegająca na ograniczeniu liczby ubrań w swojej szafie jedynie do tych najbardziej ponadczasowych i uniwersalnych. Jej zawartość powinna cechować się dużą wszechstronnością, dzięki której z pozoru niewiele elementów pozwala stworzyć wiele różnych stylizacji. Dobrze zbudowana kapsułowa szafa powinna zawierać kilka prostych sukienek lub spódnic, spodnie w kilku fasonach, koszule i bluzki, swetry, żakiet lub marynarkę, płaszcz oraz buty i dodatki.

Jak osiągnąć minimalizm w szafie?

Aby osiągnąć upragniony minimalizm w swojej garderobie, należy najpierw dokonać jej gruntownego przeglądu i pozbyć się wszystkich niepotrzebnych ubrań. Dobrym pomysłem jest ograniczenie liczby elementów do około 30-40 sztuk. Powinny to być ponadczasowe, najlepiej w neutralnych kolorach podstawy garderoby, z których można skomponować wiele stylizacji. Nie bój się pozbywać rzeczy. Im mniej ich będzie, tym łatwiej utrzymać porządek i przejrzystość w szafie, co jest kluczowe w trendzie minimalizmu.

Wskazówki na przyszłość – jak utrzymać minimalizm w szafie

Aby utrzymać minimalizm w swojej garderobie warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim, zanim kupisz nową rzecz, zastanów się, czy na pewno jest Ci potrzebna i czy będzie pasowała do reszty Twoich ubrań. Dobrym pomysłem jest również wyznaczenie limitu nowych elementów, jakie możesz dodać do szafy w danym miesiącu lub sezonie. Regularnie przeglądaj jej zawartość i pozbywaj się rzeczy, z których już nie korzystasz. W ten sposób unikniesz ponownego nagromadzenia niepotrzebnych ubrań i zachowasz upragniony minimalizm w swojej garderobie.