Ludzie

Sułtanka Hurrem na co chorowała? Poznaj prawdziwą historię śmierci Roksolany

Zaktualizowano

Historia osmańskiej władczyni Hurrem, znanej również jako Roksolana, fascynuje badaczy od wieków. Ta niezwykła kobieta, która z niewolnicy stała się jedną z najpotężniejszych postaci Imperium Osmańskiego, zakończyła swoje życie 15 kwietnia 1558 roku w Stambule po dramatycznej walce z podstępną chorobą. Jej śmierć była nie tylko osobistą tragedią Sulejmana Wspaniałego, ale również wydarzeniem, które wpłynęło na losy całego imperium.

Tajemnicza choroba sułtanki - pierwsze objawy i diagnoza

W ostatnich latach życia Hurrem, około 1557 roku, na jej ciele pojawiły się niepokojące zmiany skórne. Początkowo niewielka zmiana, która mogła przypominać zwykłe znamię, nie budziła większego niepokoju wśród mieszkańców pałacu Topkapi. Sułtanka, pochłonięta sprawami państwowymi i życiem haremu, początkowo nie przywiązywała do niej większej wagi. Sytuacja zmieniła się dramatycznie, gdy zmiana zaczęła się powiększać i zmieniać swój wygląd, powodując przy tym coraz silniejszy dyskomfort.

Czerniak złośliwy - śmiertelny wyrok dla władczyni imperium

Nadworni medycy, po długich konsultacjach i obserwacjach, zdiagnozowali u sułtanki to, co dziś znamy jako czerniaka złośliwego. W czasach XVI wieku nie istniała jeszcze szczegółowa wiedza na temat nowotworów, jednak już wtedy lekarze wiedzieli, że tego typu zmiany zwiastują najgorsze. Rozwój choroby postępował nieubłaganie, powodując:

  • Szybkie rozprzestrzenianie się zmian nowotworowych
  • Postępujące osłabienie organizmu
  • Silne dolegliwości bólowe
  • Stopniowe wyniszczenie całego ciała

Współcześni historycy medycyny, analizując zachowane opisy objawów i przebiegu choroby, potwierdzają, że najprawdopodobniej był to właśnie czerniak złośliwy z przerzutami do narządów wewnętrznych.

Walka o życie Hurrem - desperackie próby ratunku

Sulejman Wspaniały, głęboko poruszony cierpieniem ukochanej małżonki, uruchomił wszystkie możliwe środki, by ją ratować. Władca imperium, który dotychczas podbijał kolejne krainy i odnosił spektakularne zwycięstwa militarne, stanął bezradny wobec choroby trawiącej jego ukochaną. Do pałacu sprowadzano najwybitniejszych medyków z całego znanego świata, przygotowywano specjalne mikstury i odwary, stosowano najróżniejsze metody lecznicze znane ówczesnej medycynie.

Ostatnie dni życia sułtanki - między pałacem a meczetem

W ostatnim okresie życia Hurrem coraz rzadziej opuszczała swoje komnaty w pałacu Topkapi. Mimo postępującej choroby i towarzyszącego jej cierpienia, do końca starała się zachować godność i wpływ na sprawy państwowe. Jej ostatnim życzeniem było spocząć w Meczecie Sulejmana, monumentalnej budowli, która do dziś stanowi jeden z najważniejszych symboli Stambułu.

Spuścizna Roksolany - jak choroba wpłynęła na losy imperium

Śmierć Hurrem wywołała głębokie poruszenie w całym imperium. Jej odejście spowodowało:

  1. Głęboką żałobę Sulejmana, który nigdy nie pogodził się ze stratą ukochanej
  2. Zmianę układu sił politycznych w pałacu
  3. Reorganizację struktury haremu
  4. Początek nowego okresu w historii Imperium Osmańskiego

Prawda i mity o śmierci Hurrem - co mówią źródła historyczne

Choć większość zachowanych dokumentów wskazuje na czerniaka złośliwego jako przyczynę śmierci sułtanki, niektórzy historycy proponują alternatywne teorie. Analizując źródła z epoki, można zauważyć pewne rozbieżności w opisach objawów i przebiegu choroby. Jednak niezależnie od szczegółów medycznych, śmierć Hurrem stanowiła punkt zwrotny w historii Imperium Osmańskiego.

Dziedzictwo Roksolany wykracza daleko poza jej chorobę i śmierć. Była nie tylko ukochaną żoną sułtana, ale przede wszystkim wpływową postacią, która odcisnęła trwałe piętno na historii imperium. Jej życie i śmierć do dziś inspirują historyków, pisarzy i artystów, przypominając o potędze i kruchości ludzkiego życia, nawet na szczytach władzy.