Moda

Styl kawaii w modzie - czym się charakteryzuje?

Zaktualizowano

Styl kawaii to japoński nurt kulturowy, który zyskuje na popularności na całym świecie. Charakteryzuje się uroczymi, pastelowymi kolorami, infantylnymi wzorami oraz motywami zwierząt. Jakie są cechy charakterystyczne tego stylu i jak można go zastosować w modzie?

Photo by Flavio on Unsplash

Na czym polega styl kawaii?

Kawaii to przymiotnik w języku japońskim oznaczający sympatyczny, uroczy, czarujący, śliczny, słodki, milutki. Jest to określenie japońskiego nurtu kulturowego polegającego na postrzeganiu i tworzeniu świata jako uroczego, słodkiego, ujmującego. Styl kawaii przejawia się w wielu aspektach kultury japońskiej:

  • moda
  • muzyka
  • filmy anime
  • zabawki i figurki

Jego celem jest wywołanie u odbiorcy uczucia sympatii, ciepła i chęci opieki.

Jakie kolory dominują w stylu kawaii?

W estetyce kawaii dominują następujące pastelowe kolory:

  • różowe
  • błękitne
  • żółte
  • zielone
  • biały

Bardzo popularne są wzory w grochy, kropki, kwiatki lub misie. Kawaii unika ciemnych, wyrazistych barw, które mogłyby zakłócić przekaz niewinności i słodyczy.

Ulubione kolory
Różne odcienie różu
Różne odcienie błękitu
Różne odcienie zieleni

Historia stylu kawaii w modzie i wnętrzach

Kawaii powstało w latach 70. XX wieku w Japonii, początkowo głównie w postaci uroczych postaci z komiksów manga oraz girls bandów J-pop. W latach 90. zaczęło pojawiać się w modzie ulicznej dzielnicy Tokio - Harajuku, a na początku XXI wieku także we wnętrzach. Kawaii zaczęło być postrzegane nie tylko jako nurt w kulturze japońskiej, ale jako lifestyle, który może wpłynąć na codzienne życie. Dzięki temu zyskało popularność na całym świecie.

Co oznacza termin kawaii?

Słowo "kawaii" w języku japońskim oznaczający sympatyczny, uroczy, czarujący, śliczny, słodki, milutki. Jest to pojęcie odnoszące się do cech, które wzbudzają uczucie ciepła, troski i chęci opieki. Ma wywoływać pozytywne emocje. Kawaii to nie tylko styl, ale cała filozofia życiowa polegająca na dostrzeganiu piękna w prostych, codziennych rzeczach.

Kawaii, a kowaii – jaka jest różnica?

Często mylone są ze sobą dwa japońskie słowa - "kawaii" i "kowaii". Pierwsze oznacza "uroczy", drugie zaś "straszny". Są to przeciwstawne style - kawaii ma być słodkie i przyjemne, natomiast kowaii - przerażające i mroczne. Gdy kawaii skupia się na niewinności, kowaii czerpie z horroru i makabry. Dla Japończyków te dwa style nie wykluczają się, dlatego czasem łączą je ze sobą.

Jak się malować w stylu kawaii?

Makijaż w stylu kawaii to przede wszystkim podkreślenie dużych oczu dzięki wyrazistemu eyelinerowi, rumieńce na policzkach oraz błyszczące, jasne usta. Należy unikać ciemnych cieni pod oczami. Kawaii dziewczyny często też noszą peruki z dużymi lokami upiętymi w kucyki, kokardki lub warkoczyki. Całość stylizacji ma sprawiać wrażenie niewinnej lalki.

Moda w stylu kawaii – czym się charakteryzuje?

Przejawy stylu kawaii w modzie to przede wszystkim zwiewne, krótkie sukienki w grochy, kropki lub kwiatki, sweterki z uszami zwierząt, spódnice z falbankami. Nieodłącznymi elementami są też kokardki, wstążki i kitle. Buty to baleriny lub tenisówki z kolorowymi skarpetkami sięgającymi kolan. Całość stylizacji ma być jak najbardziej urocza i dziewczęca.

Kawaii girls – inspiracje z Instagrama

Kawaii zyskało popularność dzięki blogerkom i idolkom promującym ten styl w mediach społecznościowych. Przykładem są konta na Instagramie Kyary Pamyu Pamyu czy Yukko. Można tam znaleźć wiele inspiracji kawaii stylizacji. Dziewczyny chętnie pokazują swoje różowe pokoje, urocze zwierzaki oraz codzienne stylizacje.

Pastelowe dekoracje w japońskim stylu - jak wyglada wnetrze kawaii

Wnętrza urządzone w stylu kawaii cechują się jasnymi ścianami, drewnianymi meblami oraz pluszowymi akcesoriami. Nie może zabraknąć roślin - najlepiej storczyków. Dominuje biel i odcienie różu. Wszystkie przedmioty są okrągłe, miękkie, przytulne. Mieszkanie w stylu kawaii jest słodkie i kobiece, dominują pastelowe kolory.

Kawaii idole, czyli o kawaii girls

Kawaii idole to japońskie piosenkarki lub modelki, które reprezentują estetykę kawaii zarówno swoim wyglądem, jak i zachowaniem. Do najbardziej znanych należą Kyary Pamyu Pamyu, Haruna Kojima czy zespół Sakura Gakuin. Ich wizerunek nastoletnich dziewcząt w uroczych strojach przyciąga rzesze fanów. Są one wzorem dla fanek kultury kawaii.

Oshare kei, czyli o kawaii boys

Męskim odpowiednikiem kawaii jest styl oshare kei - elegancki, dopracowany styl ubierania się młodych chłopców, często inspirowany modą z epoki wiktoriańskiej. Chłopcy oshare kei dbają o każdy szczegół swojego wyglądu - od stroju, przez makijaż, po fryzurę. Ich celem jest wyglądać jak lalki - niewinnie i uroczo.