Moda

Po co nam zapiętki w butach? Wygodne rozwiązanie czy dodatek do stylizacji?

Zaktualizowano

Photo by N B on Unsplash

Zapiętek to niewielki, lecz niezwykle istotny element wielu modeli obuwia. Jego zadaniem jest stabilizacja pięty w bucie oraz amortyzacja - absorbowanie wstrząsów i drgań przy chodzeniu. Często zapominamy o istnieniu zapiętków, dopóki się nie zepsują lub nie zaczną powodować dyskomfortu w noszeniu butów. Jednak warto poznać budowę i funkcje tego niedocenianego komponentu, aby wydłużyć żywotność naszego obuwia.

Budowa buta i jego podstawowe elementy

Cholewka, podeszwa oraz obcas to trzy główne, podstawowe części każdego buta. Cholewka otacza i stabilizuje stopę, podeszwa styka się bezpośrednio z podłożem, zaś obcas podnosi piętę do góry. Oprócz tych kluczowych elementów, w budowie buta istnieje wiele mniejszych, równie ważnych komponentów. Jednym z nich jest właśnie zapiętek.

Co to takiego zapiętek i jaka jest jego rola?

Definicja i umiejscowienie zapiętka w bucie

Zapiętek to niewielki element znajdujący się w tylnej części buta, tuż pod piętą użytkownika. Może być wykonany z różnych materiałów - skóry, gumy, silikonu, żelu itp. Zapiętek wsuwa się w specjalny otwór w podeszwie i mocuje za pomocą nitów, kleju bądź innych metod.

Funkcje zapiętka - stabilizacja pięty i amortyzacja

Podstawowymi funkcjami zapiętka w bucie są:

  • Stabilizacja pięty w bucie
  • Zapobieganie ocieraniu i obrażeniom pięty
  • Ochrona ścięgna Achillesa
  • Amortyzacja - absorpcja wstrząsów i drgań przy chodzeniu

Rodzaje zapiętków stosowane w obuwiu

Porównanie zapiętków sztywnych i elastycznych

CechaZapiętki sztywneZapiętki elastyczne
Materiałtworzywo sztuczne, sztywna skóraguma, żel, pianka, materiał PU
Elastycznośćmniejszawiększa
Trwałośćwyższaniższa
Komfortmniejszywiększy

Zapiętki żelowe - nowoczesne rozwiązanie dla komfortu

Nowoczesnym trendem w obuwiu są zapiętki żelowe. Wykonuje się je z miękkiego, elastycznego żelu silikonowego lub poliuretanowego. Zapiętki żelowe doskonale tłumią wstrząsy i redukują drgania przy chodzeniu. Zapewniają pięcie stabilizację i swobodę ruchu. Są polecane zwłaszcza osobom z problemami stawów i ścięgien.

Jak dbać o zapiętki, by służyły długo i dobrze?

Uszkodzenia zapiętków - przyczyny i objawy

Uszkodzenia zapiętków mogą być spowodowane przez: intensywne użytkowanie butów, tarcie o brzegi buta, złe dopasowanie rozmiaru lub zbyt ciasne buty. Objawami są: odkształcenie/pęknięcie zapiętka, ból i obtarte miejsca na pięcie.

Pielęgnacja i konserwacja zapiętków

Aby wydłużyć żywotność zapiętków, należy regularnie czyścić buty od środka i impregnować skórę. Co jakiś czas warto kontrolować stan zapiętków i wymieniać je w razie zużycia. Odpowiednia pielęgnacja zapewni długotrwały komfort butów z zapiętkami.