Małgorzata Foremniak: wiek, biografia i historia kariery wybitnej aktorki
Małgorzata Foremniak, ceniona polska aktorka filmowa, serialowa i teatralna, urodziła się 8 stycznia 1967 roku, co oznacza, że jej obecny wiek wynosi 59 lat. Ta wybitna artystka, będąca absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (PWSFTviT), zyskała olbrzymią popularność w kraju. Największą rozpoznawalność przyniosła jej rola anestezjolog Zofii Stankiewicz-Burskiej w kultowym serialu medycznym „Na dobre i na złe” (1999-2012). Jest laureatką trzech Telekamer oraz Złotej Telekamery. Jako ambasadorka dobrej woli UNICEF oraz jurorka w programie „Mam talent!” stacji TVN, aktywnie angażuje się w działalność społeczną i kulturalną w Polsce.
Najważniejsze informacje
Małgorzata Foremniak gromadzi w swoim życiorysie liczne sukcesy artystyczne oraz fakty biograficzne, które przedstawia poniższe podsumowanie:
- Imię i nazwisko: Małgorzata Irena Foremniak
- Wiek: Małgorzata Foremniak urodziła się 8 stycznia 1967 roku. Obecnie ma 59 lat.
- Miejsce urodzenia i pochodzenie: Radom, Polska (wychowywała się w miejscowości Jedlińsk)
- Wzrost i znak zodiaku: 170 cm, Koziorożec
- Wykształcenie: Wyższe aktorskie - absolwentka PWSFTviT w Łodzi (dyplom w 1989 roku)
- Najważniejsza rola: Doktor Zofia Stankiewicz-Burska w serialu „Na dobre i na złe”
- Nagrody: Trzy Telekamery (2001, 2002, 2003) oraz Złota Telekamera (2004)
- Działalność społeczna: Ambasadorka dobrej woli UNICEF
Małgorzata Foremniak: wiek, data urodzenia i pochodzenie aktorki
Małgorzata Foremniak przyszła na świat w Radomiu, jednak swoje dzieciństwo i wczesne lata spędziła w miejscowości Jedlińsk. Urodzona pod znakiem Koziorożca, charakteryzuje się niezwykłą pracowitością i determinacją, co pozwoliło jej osiągnąć szczyty polskiego aktorstwa. Wychowywała się w rodzinie o silnych wartościach - jej matka, Marianna Foremniak (1935-2011), była farmaceutką, a ojciec, Kazimierz Foremniak (1933-2013), pracował jako nauczyciel i dyrektor szkoły podstawowej w Jedlińsku. Młoda Małgorzata Foremniak uczyła się w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, gdzie rozwijała pasje sceniczne przed egzaminami na studia aktorskie.
Małgorzata Foremniak i jej wykształcenie oraz debiut na deskach teatru
Małgorzata Foremniak ukończyła studia na Wydziale Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi w 1989 roku. Swoje pierwsze kroki stawiała podczas studiów, występując w etiudach szkolnych „Igraszki po obiedzie” (1986) oraz „Romeo i Julia” (1987). Po dyplomie zadebiutowała na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, grając tam do 1992 roku. W 1993 roku aktorka przeniosła się do Warszawy, dołączając do zespołu Teatru Kwadrat (1993-1999). Grała tam u boku Jana Kobuszewskiego, Wojciecha Pokory oraz Stanisławy Celińskiej. Małgorzata Foremniak regularnie pojawiała się również w spektaklach Teatru Telewizji, kreując role jako Rita w spektaklu „Cylinder” (1990), Dziewczyna w widowisku „Idź za brzeg, widać ogień” (1995) oraz w sztuce „Kto ty jesteś” (1998).
Debiut na dużym ekranie nastąpił w 1990 roku w filmie fabularnym „In flagranti” w reżyserii Wojciecha Biedronia. Małgorzata Foremniak zagrała postać uwodzicielskiej Małgorzaty, u boku Bogusława Lindy, który wcielił się w postać Fausta. Wcześniej artystka pojawiła się jako statystka w komedii Juliusza Machulskiego „Kingsajz” (1987). W pierwszej połowie lat 90. zagrała również epizodyczne role w filmach „Tak tak” (1991) jako kelnerka Ewa oraz „Miasto prywatne” (1994) jako kelnerka, a także główną rolę Heleny w dramacie „Daleko od siebie” (1995) i postać lekarki w filmie „Musisz żyć” (1997).
Małgorzata Foremniak jako kultowa dr Zofia Stankiewicz-Burska w serialu „Na dobre i na złe”
Małgorzata Foremniak wykreowała jedną z najbardziej pamiętnych postaci w historii polskiej telewizji, wcielając się w rolę anestezjolog Zofii Stankiewicz-Burskiej. Serial medyczny „Na dobre i na złe”, emitowany na antenie TVP od 1999 roku, przyniósł aktorce olbrzymią popularność. Grana przez nią doktor Zosia, pracująca w szpitalu w Leśnej Górze, stała się symbolem empatii. Małgorzata Foremniak występowała w tej produkcji jako kluczowa postać w latach 1999-2012 (odcinki 1-499). Jej serialowym partnerem był Artur Żmijewski jako chirurg Jakub Burski, a na planie towarzyszył im również Krzysztof Pieczyński jako Bruno Walicki. Reżyserią odcinków zajmowali się m.in. Waldemar Dziki oraz Ryszard Zatorski.
Za tę kreację Małgorzata Foremniak została trzykrotnie nagrodzona Telekamerą w kategorii „najlepsza aktorka” w latach 2001, 2002 i 2003, co w 2004 roku zaowocowało przyznaniem jej elitarnej Złotej Telekamery. Ponadto w 2003 roku podczas VIII Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, aktorka odcisnęła swoją dłoń na słynnej Promenadzie Gwiazd, trwale zapisując się w panteonie polskich artystów.
Małgorzata Foremniak i jej najważniejsze role filmowe oraz serialowe
Małgorzata Foremniak zbudowała niezwykle bogatą filmografię. Zagrała główną rolę Ewy w serialu „Bank nie z tej ziemi” (1993-1994) w reżyserii Waldemara Dzikiego, a następnie wcieliła się w postać Dominiki Wojciechowskiej w „Radio Romans” (1994-1995). Ogromną popularność przyniosła jej także rola dr Teresy Smolarek w serialu „Matki, żony i kochanki” (1995-1998) w reżyserii Juliusza Machulskiego i Ryszarda Zatorskiego. W tym okresie grała również w serialach: jako Zuzanna Zawilska w „Tajemnicy Sagali” (1996), Izabela w „Maszynie zmian. Nowe przygody” (1996), podkomisarz Kulik w „Ekstradycji 2” (1997), chemiczka Lilkowska w „Sposobie na Alcybiadesa” (1997), Royska-Targowska w „Sławie i chwale” (1998), wychowawczyni Lewińska w „Gwiezdny pirat” (1998) oraz gościnnie jako Mariola w „13 posterunku” (1998).
Ważnym krokiem w jej karierze były role kinowe. W 2000 roku Małgorzata Foremniak zagrała główną rolę Ash w filmie science-fiction „Avalon” w reżyserii Mamoru Oshiego. Rok później wcieliła się w postać Chryzotemis w ekranizacji „Quo vadis” (2001) Jerzego Kawalerowicza (rolę tę powtórzyła w serialu z 2002 roku). W 2003 roku zagrała księżną, żonę Popiela, w historycznym widowisku „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” Jerzego Hoffmana, a także matkę „Małej” w filmie „Zmruż oczy”. Wcieliła się również w rolę nimfomanki Meli w komedii „Jak to się robi z dziewczynami” (2002).
Kolejne lata przyniosły nowe kreacje. W 2005 roku Małgorzata Foremniak zagrała Kryśkę Szymańczyk w filmie i serialu „Pitbull” Patryka Vegi. W 2007 roku wcieliła się w postać Miry Blachowskiej, żony gangstera „Blachy”, w serialu „Odwróceni” oraz filmie „Świadek koronny”, a rolę tę kontynuowała w 2019 roku w produkcji „Odwróceni. Ojcowie i córki”. W latach 2007-2008 grała główną rolę Agaty Batyckiej w serialu „I kto tu rządzi?”, a także pojawiała się gościnnie w „Teraz albo nigdy!” oraz „Hotelu 52”. W 2011 roku zagrała Wandę w komedii „Och, Karol 2” Piotr Wereśniaka. Widzowie podziwiali jej talent również w produkcjach „Prawo Agaty” (2012), „O mnie się nie martw” (2014-2015) jako Alicja Radwan, „Aż po sufit!” (2015) jako Beata Kobiałka oraz „W rytmie serca” (2017-2018) jako Olga Krajno w reżyserii Piotra Wereśniaka. Zagrała również w „Sexify” (2021) jako Joanna, matka Moniki, oraz w głównych rolach w serialach „Krew” (2023) jako Maria Gajewska, „Rafi” (2023) jako Urszula Zawilska oraz jako patolog Ewa Stawikowska w serialu „Komisarz Alex” (od 2025 roku). Jej dorobek kinowy uzupełniają role w filmach „Sługi boże” (2016) jako psycholog Joanna Stanisz, „Czerwony pająk” (2015), „Kobieta sukcesu” (2018) jako Bogna Kot, „Jak poślubić milionera?” (2019), krótkometrażowym „Maria nie żyje” (2020), dramacie „Sonata” (2021) jako Małgorzata Płonka oraz w filmie „100 dni do matury” (2025) jako wiceministra edukacji Łucja Wójcik. Użyczyła również głosu głównej bohaterce bajki „Pocahontas” (1995).
Małgorzata Foremniak w telewizyjnych show „Taniec z gwiazdami” oraz „Mam talent!”
Małgorzata Foremniak zdobyła sympatia widzów dzięki udziałowi w programach rozrywkowych stacji TVN. W 2005 roku wzięła udział w drugiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”. Jej partnerem tanecznym był Rafał Maserak. Para dotarła do finału, zajmując drugie miejsce, co zaowocowało ich występem w programie „Finał finałów Tańca z gwiazdami”. Od 2008 roku Małgorzata Foremniak zasiadała w jury show „Mam talent!” na antenie stacji TVN. Jako jurorka dała się poznać jako osoba niezwykle wrażliwa i sprawiedliwa. Ponadto w 2005 roku aktorka wystąpiła w znanym teledysku Andrzeja Piasecznego „Jednym tchem”, klipie Krzysztofa Kiljańskiego i Kayah „Prócz ciebie, nic” oraz w 2010 roku w wideoklipie Natalii Kukulskiej „Wierność jest nudna”.
Małgorzata Foremniak prywatnie: małżeństwa, dzieci i relacje rodzinne
Małgorzata Foremniak doświadczyła w swoim życiu prywatnym zarówno szczęścia macierzyństwa, jak i osobistych tragedii. Jej pierwszym mężem był Tomasz Jędruszczak, z którym ma córkę Aleksandrę Jędruszczak, urodzoną w 1987 roku. Związek ten zakończył się rozwodem. Niestety, 4 maja 2005 roku Tomasz Jędruszczak zginął tragicznie w wypadku samochodowym w okolicach Białobrzegów. Drugim mężem aktorki został reżyser Waldemar Dziki, z którym wzięła ślub w 1998 roku. Waldemar Dziki był wcześniej mężem aktorki Darii Trafankowskiej. Małgorzata Foremniak i Waldemar Dziki współpracowali na planach seriali „Bank nie z tej ziemi” oraz „Na dobre i na złe”, a wspólnie podjęli decyzję o adopcji dwójki dzieci - Mileny oraz Patryka. Choć ich małżeństwo zakończyło się rozwodem w 2011 roku, oboje pozostali zaangażowanymi rodzicami. Po udziale w „Tańcu z gwiazdami”, Małgorzata Foremniak była przez kilka lat prywatnie związana ze swoim partnerem tanecznym Rafałem Maserakiem.
Małgorzata Foremniak jako ambasadorka UNICEF i twarz znanych marek
Małgorzata Foremniak angażuje się aktywnie w działalność charytatywną oraz prestiżowe kampanie wizerunkowe. Jako narodowa ambasadorka dobrej woli UNICEF, aktorka wspiera liczne projekty pomocowe dla dzieci. W 2008 roku wzięła również udział w głośnej kampanii społecznej Fundacji Polsat pod hasłem „A wystarczy naprawdę niewiele - wystarczy chcieć”. Jej zaangażowanie idzie w parze z sukcesami komercyjnymi - w 2006 roku wzięła udział w kampanii reklamowej koncernu Volkswagen, w 2008 roku została oficjalną ambasadorką i twarzą marki kosmetycznej Soraya, a także reklamowała sery Mlekovita. Artystka reprezentowała również Polskę w 2004 roku w sztafecie ze zniczem olimpijskim, przebiegając dystans 450 metrów. Swoją pozycję potwierdziła, uczestnicząc w gali Fryderyki 2024. Małgorzata Foremniak pozostaje jedną z najbardziej szanowanych postaci w polskim show-biznesie, łącząc talent z zaangażowaniem społecznym.